قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا

دانشگاه بولونیا

در سال ۱۰۸۸ تاسیس شده و دومین دانشگاه بزرگ ایتالیا می باشد همچنین عنوان قدیمی ترین دانشگاه دنیا را دارد.این دانشگاه ۲۳ دانشکده دارد.

دانشگاه آکسفورد

در سال ۱۰۹۶ پس از میلاد تاسیس شد و جزو قدیمی ترین دانشگاه انگلیسی زبان جهان به شمار می رود.این دانشگاه مالک بزگترین کتابخانه در سراس بریتانیا است و پیش از ۱۱ میلیون جلد کتاب را در فضایی به مساحت ۱۹۰ کیلومتر قرار داده است. ۲۸ نخست وزیر انگلیس،۲۰ اسقف،۵۰ برنده جایزه نوبل و استیون هاوکینگ از دانشجویان این دانشگاه بوده اند.

دانشگاه سالامانکا

در غرب مادرید در سال ۱۱۳۴ تاسیس شد.این دانشگاه قدیمی ترین دانشگاه اسپانیا می باشد. این دانشگاه اهمیت تاریخی بسزایی دارد زیرا توانست تاریخ را تغییر دهد.این دانشگاه در سال ۱۲۱۸ منشور سلطنتی دریافت نموده است.

دانشگاه پاریس

بین سال های ۱۱۶۰ و ۱۲۵۰ در پایتخت فرانسه تاسیس شده است و یکی از اولین دانشگاه های تاسیس شده در اروپا می باشد.

دانشگاه پادوا

در سال ۱۲۲۲ تاسیس شد و یکی از دانشگاه های قرون وسطایی در ایتالیا است که هنوز هم فعالیت می کند.

دانشگاه فدریکو دوم ناپل

در سال ۱۲۲۴ توسط فردریک دوم امپراتور مقدس روم تاسیس شد.یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایالتی محسوب می شود و داری ۱۳ دانشکده ی باشد.

دانشگاه کمبریج

در سال ۱۲۰۹ توسط گروهی از محققان که دانشگاه آکسفورد را به دلیل درگیری های سیاسی ترک کرده بودند تاسیس شد.دومین دانشگاه قدیمی انگلیسی زبان و هفتمین دانشگاه قدیمی جهان می باشد.آیزاک نیوتن بیشتر عمر خود را د این دانشگاه گذرانده است.

۵/۵