قدیمی‌ترین شهرهای جهان

اریحا، سرزمین های اشغالی فلسطین

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟

 ۹۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح

اریحا قدیمی ترین شهر جهان است که به طور مداوم یک شهر مسکونی بوده است. بر اساس کاوش های باستان شناسان بقایای ۲۰ سکونتگاه پی در پی در این شهر یافت شده که قدمت آنها به ۱۱۰۰ سال پیش بازمی گردد. شهر اریحا در نزدیکی رودخانه اردن در کرانه غربی بنا شده و امروز نزدیک به ۲۰ هزار نفر در آن زندگی می کنند.

بیبلوس (جبیل)، لبنان

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟

 ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح

شهر بیبلوس که فنیقی ها آن را تأسیس کردند، در حقیقت توسط یونانی ها نامگذاری شده است. یونانی هایی که پاپیروس را از این شهر وارد کردند. کلمه انگلیسی bible یا همان انجیل نیز از نام بیبلوس گرفته شده است. امروزه جاذبه های توریستی زیادی در شهر وجود دارند. از معابد باستانی فینیقی ها گرفته تا قلعه بیبلوس و کلیسای سنت جان تعمید دهنده که در قرن دوازدهم میلادی توسط صلیبیون ساخته شد. به این جاذبه ها می توان دیوار قدیمی شهر متعلق به دوران قرون وسطی را افزود. اما در کنار تمام این آثار تاریخی، فستیوال بین المللی بیبلوس مدرن ترین جاذبه این شهر به شمار می رود.

حلب، سوریه

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟

 ۴۳۰۰ سال پیش از میلاد مسیح

حلب که با ۴.۴ میلیون جمعیت پر جمعیت ترین شهر سوریه می باشد در سال ۴۳۰۰ پیش از میلاد بنیان نهاده شد. از آنجایی که بخش باستانی شهر به واسطه بخش امروزی آن تحت الشعاع قرار گرفته است، به ندرت توسط باستان شناسان مورد کاوش قرار می گیرد. حلب تا سال ۸۰۰ پیش از میلاد و قبل از به کنترل درآمدن توسط آشوری ها، یونانی ها و ایرانی ها، تحت فرمانروایی هیتی ها بود. این شهر بعدها توسط رومی ها، بیزانسی ها و نیز عرب ها اشغال شد و جنگجویان صلیبی و سپس مغول ها و عثمانی ها آن را محاصره کردند. متاسفانه بسیاری از شاهکارهای معماری شهر در نزاع های اخیر ویران شده اند.

دمشق، سوریه

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟

 ۴۳۰۰ پیش از میلاد مسیح

این شهر که یکی از قدیمی ترین شهرهای مسکونی جهان است، حتی ۱۰ هزار سال پیش از میلاد نیز یک منطقه مسکونی بوده است. هر چند که این موضوع نیز محل مناقشه بوده است. دمشق پس از ورود آرامی ها که شبکه ای از کانال ها را در این شهر ایجاد کردند، تبدیل به سکونتگاه مهمی شد. دمشق که یکی دیگر از فتوحات اسکندر کبیر بود، همواره میان رومی ها، عرب ها و عثمانی ها دست به دست شده است. امروزه نیز جاذبه های توریستی غنی، دمشق را به یک مقصد محبوب برای گردشگران مبدل کرده است.

شوش، ایران

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟

۴۲۰۰ سال پیش از میلاد مسیح

شوش پیش از آنکه به سلطه آشوری ها درآید، پایتخت امپراتوری ایلامی بود. شوش بعدها توسط کوروش کبیر فتح شد و به امپراتوری هخامنشی اضافه شد. باید بدانید که شهر جدید شوش در حدود ۶۵ هزار نفر جمعیت دارد. فرانسیس بیکن نویسنده و فیلسوف انگلیسی ایران را اینگونه توصیف می کند: ” ایران، مسحور از کوه ها و دریاهای آزاد و در میانه جهان”.

فایوم، مصر

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟ ۴۰۰۰

 سال پیش از میلاد مسیح

فایوم که در جنوب غربی قاهره واقع شده بخشی از شهر Crocodilopolis را که یک شهر باستانی مصری است، در بر گرفته است. نام این شهر از این رو کروکودیلو پولیس گذاشته شده که مردم آن زمانی یک کروکودیل مقدس به نام Petsuchos را می پرستیدند. شهر مدرن فایوم از چندین بازار بزرگ، مسجد و حمام تشکیل شده، در حالی که اهرام لِهین و هاورا نیز در همین نزدیکی یافت شده اند. هرودت مورخ یونانی در مورد مصر گفته است:” مصر نگین رودخانه نیل است”.

صیدون، لبنان

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟

۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح

صیدون در حدود ۲۵ مایلی جنوب بیروت قرار گرفته و یکی از مهم ترین و شاید قدیمی ترین شهرهای فینیقی است. این شهر در حقیقت مبنای شکل گیری امپراتوری عظیم مدیترانه ای فینیقی ها بود. گفته می شود هم عیسی مسیح و هم پل مقدس از شهر صیدون دیدن کرده اند. ضمن اینکه اسکندر کبیر در سال ۳۳۳ پیش از میلاد مسیح بر این شهر فاتح شد.

پلوودیو، بلغارستان

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟

 ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح

پلوودیو که دومین شهر بزرگ بلغارستان می باشد، پیش از آنکه به یکی از شهرهای مهم رومی ها بدل شود، یک سکونتگاه بشری بود. این شهر بعدها و پیش از آنکه بخشی از بلغارستان شود، تحت سلطه بیزانسی ها و عثمانی ها قرار گرفت. پلوودیو همچنین یک مرکز مهم فرهنگی بوده و بقایای باستانی بسیاری را در خود جای داده است. از جمله آنها می توان به آمفی تئاتر رومی، حمام های عثمانی و یک کانال آب اشاره کرد.

غازیان تِپ، ترکیه

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟

 ۳۶۵۰ سال پیش از میلاد مسیح

تاریخ شهر غازیان تپ که در جنوب ترکیه قرار گرفته و به مرز این کشور با سوریه نیز نزدیک است، به دوران هیتی ها بر می گردد. دژ راواندا که در قرن ششم میلادی توسط بیزانسی ها احیا شد به اضافه موزاییک های رومی، در مرکز شهر یافت شده است. ساموئل تیلور، شاعر و فیلسوف انگلیسی درباره این شهر می گوید:” آنها هیچ گذشته ای ندارند، آنها مردم باستانی نیستند، آنها تنها در حال وجود دارند”.

بیروت، لبنان

نخستین ساکنان در چه سالی در این شهر اقامت گزیدند؟

 ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح

بیروت پایتخت لبنان و نیز مرکز اجرایی، اقتصادی و فرهنگی کشور، قدمتی ۵ هزار ساله دارد. حفاری های انجام شده در شهر از بقایای تمدن های فینیقی، رومی، عربی، عثمانی و نیز یونانی پرده برداشته است. چنین شواهدی را می توان در نامه ها به فرعون مصر در قرن چهاردهم پیش از میلاد نیز مشاهده کرد. از زمان پایان جنگ های داخلی در لبنان، بیروت به عنوان شهری مدرن و سرزنده به جذب گردشگران پرداخته است.

۵/۵