خطرناک‌ترین فرودگاه‌های جهان

فرودگاه پرنسس جولیانا Princess Juliana Airport

این فرودگاه در کشور هلند می باشد  که به فرودگاه بین المللی سنت مارتین Sint) Maartin ) نیزشهرت دارد.این فرودگاه به دلیل ساحل توریستی آن و ارتفاع پایین هواپیماهایی که از این ساحل عبور می کنند به عنوان یکی از خطرناک ترین فرودگاه های جهان به حساب می آید. به دلیل اینکه شروع باند فرود در کنار ساحل واقع شده است، موتورهای جت هواپیماها شن های ساحل را با سرعت زیادی به آب دریا می ریزند.

 فرودگاه بارا  Barra Airport

این فرودگاه در ساحل جزیره اسکاتلندی بارا واقع شده است.این تنها فرودگاهی در جهان است که از یک ساحل شنی به عنوان باند فرود استفاده می کند. ۳ باند فرود در این ساحل وجود دارد که هر کدام با ستون های چوبی در کنار آن مشخص می شود. یک واقعیت جالبی که در مورد این فرودگاه وجود دارد این است که در صورت بارش زیاد باران هر ۳ باند فرود آن کاملا زیر آب فرو رفته و غیر قابل استفاده خواهند بود. با اینکه از این فرودگاه در شب استفاده نمی شود، اما گاهی اوقات هم پروازهای ضروری در شب صورت می گیر، در این شرایط برای اینکه امنیت هواپیما تامین شود از چراغ اتومبیل ها برای روشن کردن باند فرود استفاده می کنند.

فرودگاه جبل الطارق Gibraltar

 این فرودگاه در ۵۰۰ متری از مرکز شهر جبل الطارق واقع شده است.از جنبه های ترسناک این فرودگاه این است که خیابان شلوغ وینستون چرچیل با باند فرود دارای تقاطع می باشد. به همین دلیل در زمان نشست یا برخاست هواپیما، خیابان باید بسته شود. فرودگاه جبل الطارق در اصل یک فرودگاه اضطراری برای نیروی دریایی انگلیس بوده است اما امروزه از آن برای حمل و نقل هوایی کالا و همچنین ورود گردشگران استفاده قرار می شود.

فرودگاه پارو  Paro Airport

در کشور بوتان در میان دو رشته کوه هیمالیا با ارتفاعی بیش از ۵۵۰۰ متر قرار گرفته است. هواپیما ها هنگام فرود در این فرودگاه باید از میان کوه ها رد شده( همچنین از میان بادهای قدرتمند کوهستانی) و در فاصله خیلی کمی از خانه ها رد شود و در باند خیلی کوچکی فرود آیند. این فرودگاه به اندازه ای خطرناک است که تنها ۸ خلبان در سراسر جهان واجد شرایط و مهارت های کافی برای فرود در این مکان هستند.

فرودگاه تنزینگ هیلاری Tenzing Hillary Airport

این فرودگاه در کشور نپال قرار دارد. فرودگاه تنزینگ هیلاری در اصل به نام فرودگاه لوکلا (Lukla) شناخته می شود، اما به افتخار اولین کوه نوردانی که به قله اورست صعود کردند به نام های Sherpa Tenzing Norgay و Edmund Hillary نامگذاری شده است.قسمت اول باند این فرودگاه، شیب دار است و کمی بالا تر از سطح زمین قرار دارد و آخر باند یک دره ای به عمق ۶۰۰ متر وجود دارد؛ به خاطر همین این فرودگاه بین فرودگاه های خطرناک در جهان، اولین رتبه را دارد. هر روز در این فرودگاه هواپیماها و هلی کوپترهای کوچکی فرود می آیند که مسافران آن کوه نوردانی هستند که قصد صعود به ارتفاعات هیمالیا را دارند. باند این فرودگاه اینقدر باریک است که اگر خلبان هنگام فرود فقط ۱ یا ۲ متر از هر طرف اشتباه پیش بینی کند، باعث می شود هواپیما به کوه ،حصار و سنگ های اطراف باند برخورد کند ،و اگر سرعتش بیش از حد باشد و نتواند قبل از رسیدن به پایان باند هواپیما را متوقف کند قطعا درون پرتگاه سقوط می کند.

فرودگاه  آگاتی اِردروم Agatti Aerodrome

این فرودگاه با هیچ چیز جز اقیانوس هند محاصره نشده و ویژگی عجیب آن باندی است که در دریا محو می شود. اگاتی تنها فرودگاه در لاکشادویپ، منطقه ای در هند که ۳۶ جزیره هیجان انگیز دارد، محسوب می شود که به خاطر باندهای کوتاهی که در خود جای داده چندین بار درخواست بازسازی آن را داده اند. اما در حال حاضر هنوز هم پروازها در همین باندها اجرا می شوند. یک سهل‌انگاری کوچک هنگام فرود و یا برخاستن کافیست تا هواپیما غرق شود. البته همه می‌دانند که این فرودگاه بسیار خطرناک است، اما این جزیره محل دیگری برای ساخت فرودگاه ندارد و درحال حاضر همچنان از آن استفاده می‌کنند.

فرودگاه صبا Saba

این فروگاه در منطقه ای حادثه خیز در ناحیه شمال شرقی جزیره آنتیلز هلند قرار دارد. جزیره های عجین شده با بادهای اقیانوسی سهمگین. باند فرود این فرودگاه تنها ۳۹۹ متر طول دارد و به همین دلیل قدرت مانور اندکی را هنگام فرود خلبانان دارد. سابا یک تفریحگاه آرام است ولی برای فرود هواپیما مکانی بسیار عجیب می باشد. هر دو طرف باند فرود پرتگاه های صخره ای وجود دارد، بنابراین در اینجا جایی برای اشتباه وجود ندارد!

فرودگاه ولینگتون Wellington International

این فرودگاه در نیوزیلند واقع شده است و یکی دیگر از سخت ترین فرودگاه های جهان برای فرود آمدن است.طول باند این فرودگاه ۱۹۳۵ متراست .این فرودگاه به دلیل محل قرارگیری آن در کوهستان ، یکی از زیباترین فرودگاه‌های دنیا است، اما دلیل نمی‌شود که از خطرناک بودن آن حرفی نزنیم. باند این فرودگاه بسیار کوتاه بوده و هر دو طرف آن منتهی به آب است.اگر خلبان ثانیه‌ای در تیک‌آف خود تاخیر کند، ممکن است هواپیما وارد آب شود. در فرود هم همین مشکل به شکلی دیگر وجود دارد.

۵/۵