رسوم عجیب و غریب کشورها

پرتاب آب دهان در مراسم ازدواج یونانی‌ها!

یکی از رسم‌های عجیب‌وغریب در مراسم عروسی یونانی‌ها اجرا می‌شود. شاید برایتان باورکردنی نباشد که در این مراسم، مهمانان به‌سمت عروس و داماد آب دهان پرتاب می‌کنند! مردم یونان معتقدند پرتاب آب دهان شیطان و بلا را دفع می‌کند و در فرهنگ آنها نشانه‌ای از خوش‌یمنی است. البته این رسم فقط مختص عروسی‌ها نیست. در مراسم دیگری همچون غسل تعمید نوزاد نیز برای دوری از شیطان و رفع بلا اجرا می‌شود. این رسم عجیب‌وغریب بیشتر در جشن‌ها طرفدار دارد. به همین دلیل، در مراسم عروسی، برای خوشبختی زوج و دور شدن شیطان از زندگی آنها، مهمان‌ها به‌سمت عروس و داماد، البته به‌شکل نمادین، آب دهان پرتاب می‌کند. جالب است بدانید که تضمین خوشبختی این زوج با تکرار سه مرتبۀ این آیین عجیب‌وغریب تضمین می‌شود!

گورستان، جایی برای تفریح دانمارکی‌ها!

در حالی که گورستان برای بیشتر مردم دنیا مکانی دلهره‌آور است، در دانمارک فرهنگ عجیب‌وغریب تبدیل گورستان به پارک‌های شهری وجود دارد. مردم دانمارک ترجیح می‌دهند در گورستان‌های شهر گشت بزنند و با یکدیگر معاشرت کنند. از آنجا که دانمارکی‌ها چندان مذهبی نیستند و به زندگی پس مرگ اعتقادی ندارند، این نگرانی وجود داشت که کسی هرگز سراغ گورستان‌ها نرود؛ بنابراین، حکومت دانمارک تصمیم گرفت قبرستان‌ها را به پارک‌های دیدنی و جذاب تبدیل کند تا مردم برای رفتن به این فضا ترغیب شوند و در آن وقت بگذرانند. یکی از قبرستان‌های واقع در کپنهاگ آرامگاه «هانس کریستیان آندرسن» مشهور است. این قبرستان مثال خوبی برای معرفی گورستان‌‌های بوستان‌شده در دانمارک است.

در مهمانی مصری‌ها نمک نخورید!

یکی از عجیب‌وغریب‌ترین رسم‌های مهمانی در مصر رواج دارد. اگر برای صرف غذا به خانه شخصی مصری دعوت شدید، یادتان باشد هرگز دست به نمکدان نزنید و از میزبان آن را نخواهید! درخواست نمک بر سر سفرۀ مصری‌ها عملی توهین‌آمیز محسوب می‌شود.

فستیوال پذیرایی از میمون‌ها در تایلند

شاید برایتان جالب باشد که میمون‌ها تا این حد برای تایلندی‌ها مقدس و مهم هستند که در یک روز خاص در سال برایشان غذاهای متنوعی روی میزهای بزرگ به سبک سلف سرویس گذاشته می‌شود تا این میمون‌های خوشبخت تایلندی بتوانند دلی از عزا دربیاورند و هر چه قدر که دلشان می خواهد، غذا بخورند! در این فستیوال سالانه بیش از ۳۰۰۰ کیلوگرم میوه و سبزیجات برای پذیرایی از مهمانان در شهر لوپبوری تایلند مصرف می شود.

سنت پولترابند برای ازدواج در آلمان

این سنت عجیب و غریب از این قرار است که درست قبل از عروسی، خانواده ها و دوستان عروس و داماد دور هم جمع می شوند و همه وسایل را از ظرف‌های شام گرفته تا گلدان های گل را و هر آنچه که دستشان بیاید به جز لیوان ها را می شکانند! آنقدر به این کارشان ادامه می دهند تا کل فضای عروسی کثیف و درهم و برهم شود. این موقع است که باید عروس و داماد خوشبخت بیایند و همه ظروف شکسته را جمع کنند و سالن عروسیشان را مثل روز اول تمیز و مرتب کنند! این سنت نشانگر اتحاد زوجین و توانایی آن‌ها برای انجام یک کار سخت است و به خیال مردم آلمان، آن‌ها را برای یک شروع سرسختانه آماده می کند! به عقیده آلمانی‌ها همه چیز برای قوی شدن از اینجا شروع می شود!

بستن پا‌ها در چین

در مدت حدودا هزار سال، چینی ها معتقد بودند که پای کوچک نشانه زیبایی و جذابیت دختر‌ها به‌ حساب می‌آید. به همین دلیل دختران جوان را مجبور می کردند که پاهایشان را در یک پروسه دردناک ببندند تا پاهایشان کوچک باقی بمانند! تا اینکه در اواخر دهه ۱۹۴۰ میلادی، این سنت عجیب و غریب برای همیشه به خاطر آسیب هایی که دختران چینی متحمل شده بودند، متوقف شد.

مراسم تدفین در برزیل و ونزوئلا

وقتی یک نفر از طایفه تانومانی‌ها می میرد، بدنش را می سوزانند. بعد از آن هم، خاکستر و استخوانش را در یک سوپ بارهنگ ترکیب می‌کنند و شرکت کنندگان در مراسم تدفین آن سوپ را میل می‌کنند! مردم این طایقه معتقدند که این کار باعث آرامش روح مرحوم می‌شود

پاشیدن دارچین به مجردها در دانمارک

در دانمارک، اگر کسی به ۲۵ سالگی برسد و هنوز ازدواج نکرده باشد، سر تا پایش را غرق دارچین می‌کنند. اگر هیچ تغییری رخ ندهد و شخص در ۳۰ سالگی هنوز هم مجرد باشد، این بار به او فلفل می‌پاشند.

در تایلند به هیچ شکلی به خاندان سلطنتی بی احترامی نکنید

حتی شوخی کردن در مورد اعضای خاندان سلطنتی هم می تواند شما را به دردسر بیندازد. مهم تر از همه آنکه، قرار دادن پا روی پول های تایلندی که تصویر خاندان سلطنتی روی آن ها نقش بسته، یک جرم تلقی می شود که برای آن مجازات خواهید شد.

اسکاتلند: عروس و داماد رو کثیف کنید!

این سنت ازدواج اسکاتلندی به‌طور معمول برای عروس و گاهی هم داماد اجرا می‌شود. دوستان عروس در این مراسم، باقیمانده غذا و زباله‌ها را سر او می‌ریزند تا حسابی کثیف شود! تخم‌مرغ و ماهی از پرطرف‌دارترین اقلام هستند.

رسم حلقه انداختن دور گردن

یکی از رسم و رسوم عجیب دنیا که بیشتر در تایلند و قبیله های آفریقایی و بخش هایی از ویتنام رواج دارد، فرهنگ حلقه انداختن دور گردن است. با توجه به مشاهدات و تحقیقاتی که در این زمینه شده مشخص شده که این حلقه ها به شکل فنر، از سن ۲ سالگی دور گردن خانم ها انداخته می شود، بعد از مدتی این حلقه ها باعث دراز شدن گردن می شود، در واقع از نظر مردم این قبایل، دراز بودن بیش از اندازه ی گردن یکی از نشانه های زیبایی است. اگر چه، خیلی ها با این نظر مخالفند و بر این باورند که این، یک رسم وحشتناک است که باید هر چه زودتر قدغن شود.

رسم زندگی کردن با مرده ها

یکی از عجیب ترین رسم و رسوم هایی که در دنیا وجود دارد، زندگی کردن با مردگان است که بیشتر در بعضی از قبایل کشور  اندونزی به چشم می خورد. آن ها اجساد افرادی که دوست دارند را به جای این که دفن کنند، در خانه نگهداری می کنند شاید از نظر خیلی های این یکی از رسم و رسوم عجیب دنیا و البته رسمی نشدنی باشد، با این حال آنها با این اجساد مرده تا زمانی که مراسم سنتی خاکسپاری تمام شود، زندگی می کنند.

رسم بریدن انگشت ها

در کشور اندونزی قبیله ای به نام دنی وجود دارد که آن ها غم و اندوهشان از مرگ عزیزانشان را به نوع خاص جلوه می دهند. مرگ یکی از عزیزان خانواده های این قبیله هم از نظر روحی برای آن ها درد بزرگی است و هم آن ها غم و اندوهشان را با درد و رنج فیزیکی نشان می دهند. آن ها معمولا غمشان را با بریدن بعضی از انگشت هایشان نشان می دهند.این رسم یکی از رسم و رسوم عجیب دنیا است که در واقع برای راضی نگه داشتن روح از دست رفته ها انجام می شود. بسیاری از مردم جهان بر این باور هستند که باید این رسم برای همیشه ریشه کن شود.

رسم آدمخواری

در جنگل های بارانی آمازون در نزدیک مرز دو کشور ونزوئلا و برزیل، قبیله ای به نام یانومامی زندگی می کند که به خاطر رسم آدمخواری شان مشهور هستند. شاید برایتان باور پذیر نباشد اما هنوز هم در این دنیا قبایل آدمخوار وجود دارند و زندگی می کنند که یک نمونه ی آن ها همین قبیله ی یانومامی است، آن ها جسد یکی از افرادی از قبیله که مرده است را می خورند.آن ها بر این باور هستند که از این راه، روح مرده در آرامش خواهد بود.

رسم راه رفتن روی ذغال

اگر چه این رسم نه یک رسم آیینی است و نه این که یکی از بایدهاست، با این حال یکی از رسم و رسوم عجیب دنیا است که در کشور چین انجام می شود و از نظر آن ها رسم جالبی است. در این فستیوال در واقع مردم باید همسرانشان را در حالی که روی ذغال های گداخته راه می روند، حمل کنند. همان طور که در بالا هم گفته شد هیچ دلیل خاصی پشت آن نیست و این کار کنایه از این است که بعدها در زندگی همسران بار سنگینی روی دوش نخواهند بود!

۵/۵