اعتبار پاسپورت

همانطور که می دانید پاسپورت یکی از ضروری ترین مدارک مورد نیاز برای سفر به خارج از کشور است. اما نکته قابل توجه در خصوص این مدرک این است که هر چند وجود پاسپورت برای سفرهای خارجی لازم است اما قطعاً کافی نیست و به هنگام سفر، شروط دیگری نیز در خصوص گذرنامه مسافران مطرح است. یکی از این شروط، مدت زمان اعتبار پاسپورت است که البته به نوع سفر مسافر نیز غیر مرتبط نیست.

آیا پاسپورت مدرکی مادام العمر است؟

برخی تصور می کنند که پاسپورت نیز همانند شناسنامه، مدرکی است که برای تمام عمر یک مسافر صادر می شود اما این تصور غلط است. چرا که پاسپورت دارای اعتبار است و پس از اتمام مدت زمان اعتبار آن، باید مجدداً تمدید شود. از این رو بسیاری از کارشناسان در صنعت سفر و گردشگری به مسافران توصیه می کنند که حتماً قبل از خرید بلیط هواپیما، قطار یا اتوبوس خارجی مورد نظرشان، به مدت زمان اعتبار پاسپورت خود توجه نمایند تا در این خصوص دچار مشکل نگردند. اما مدت اعتبار پاسپورت، از زمان صدور آن چقدر است و چرا این اعتبار زمانی، برای گذرنامه ها در نظر گرفته شده است؟

اغلب پاسپورت ها معمولاً برای مدت زمان ۵ سال اعتبار دارند تا به خوبی بتوانند تغییرات چهره مسافر را در طی این زمان ثبت کرده و به شناسایی بهتر او توسط ماموران کمک نمایند. البته تنها دلیل اعتبار ۵ ساله پاسپورت ها این نیست و این مدت زمان، تغییرات زندگی خانوادگی شما، متاهل یا مجرد بودنتان را نیز شامل می شود. همچنین بدیهی است که تعداد صفحات داخلی پاسپورت ها به مرور و پس از هر سفر کمتر شوند و در نتیجه روزی فرا برسد که دیگر جایی برای ثبت مهر ورود و خروج به خاک کشور مقصد در گذرنامه شما موجود نباشد. بنابراین بهتر است این مدارک، هر چند سال یکبار تعویض شده تا صفحات جدیدی جایگزین صفحات مهر خورده قبلی شوند.

حداقل اعتبار مورد نیاز پاسپورت برای سفرهای خارجی

با توجه به آنچه که گفتیم پاسپورت شما اگر از تعداد صفحات لازم برخوردار باشد باید حداکثر هر ۵ سال یکبار تمدید شود. البته در این زمینه قوانینی نیز وجود دارد که می بایست حتماً مورد توجه مسافران قرار بگیرد. به طور مثال حداقل اعتبار مورد نیاز پاسپورت برای سفر به اغلب کشورهای دنیا بیش از ۶ ماه است. بر این اساس اگر شما قصد خرید یک بلیط هواپیما استانبول را داشته باشید باید حداقل ۶ ماه زمان به تاریخ انقضای پاسپورت شما باقی مانده باشد. در غیر این صورت ممکن است از سوی کشور ترکیه مشمول پرداخت جریمه شده و یا حتی از ورود شما به خاک این کشور جلوگیری شود. البته این زمان در خصوص سفرهای هوایی صادق است و اگر نوع سفر خارجی شما متفاوت باشد، قوانین موجود در این زمینه نیز کمی تغییر می کنند. به همین جهت است که برای سفر زمینی به عراق اعتبار ۲ ماهه پاسپورت نیز کافی بوده و این مدت زمان ۲ ماهه، اشکالی را در پروسه عبور از مبادی زمینی ایجاد نمی کند.

بر این اساس اگر قصد دارید تا با خرید یک بلیط قطار یا اتوبوس و یا حتی با استفاده از تورهای زمینی به کشورهای همسایه سفر کنید می توانید تا دقیقه ۹۰ اعتبار پاسپورت خود، یعنی همان اعتبار دو ماهه را استفاده نمایید. با این حال بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، با مجری تور خود مشورت کرده و از آخرین قوانین مصوب در این خصوص مطلع شوید. البته اگر پاسپورت شما حداقل دارای ۶ ماه اعتبار از زمان سفر است لازم به نگرانی در این زمینه نیست مگر اینکه قصد سفر به کشوری را داشته باشید که به طور ویژه مدت زمان اعتبار بیشتری را از پاسپورت گردشگران خود طلب کند. برای اطلاع از این موضوع نیز تنها کافی است تا به وب سایت رسمی وزارت امور خارجه یا سفارت کشور مقصد خود مراجعه نمایید.

اعتبار بدون صفحات خالی

همانطور که گفتیم وجود صفحات خالی پاسپورت در هر سفر نیز از جمله دیگر موارد الزامی است. بنابراین حتی اگر پاسپورت شما از اعتبار زمانی لازم برخوردار باشد اما صفحه سفیدی در آن موجود نباشد شما نمی توانید به کشور مورد نظر خود سفر کنید. در نتیجه علاوه بر اعتبار زمانی، برای هر سفر خارجی به وجود دو صفحه خالی و بدون مهر نیز در پاسپورت خود نیازمندید. چرا که این صفحات دقیقاً همان صفحاتی هستند که باید مهر ورود و خروج کشور مقصد در آنها درج شده و سفر مسافر به این کشور و بازگشت او از آن، در صفحات گذرنامه او نیز به تائید برسد.

۵/۵