ویزای درمان چیست؟

با توجه به تعاریف بین‌المللی، مسافرتی که در آن فرد یا افراد به هدف درمان از محل اقامت خود به کشور دیگری می‌روند گردشگری سلامت خوانده می‌شود. ویزایی هم که برای گردشگری سلامت به مسافر داده می‌شود، ویزای درمان نام دارد. گردشگری سلامت که اکنون به یکی از سودآورترین صنایع در جهان تبدیل شده است، شامل انواع روش‌های درمانی از جمله روش‌های درمانی مدرن پزشکی، طب سنتی، استفاده از آب‌های معدنی و حتی گل درمانی است.

ویزای درمان ایران

ویزای درمان برای اتباع خارجی که مایل به سفر به ایران برای اهداف درمانی یا زیبایی هستند و قبلاً نامه تأییدیه یکی از مراکز درمانی مجاز را دریافت کرده‌اند، مناسب است.

از آنجایی‌ که کشور ایران دارای بیمارستان‌های مجهز و پزشکان با مهارتی است، هر ساله افراد زیادی از کشورهای دیگر اقدام به دریافت ویزای درمانی و ورود به ایران می‌کنند.

با استفاده از این ویزای کوتاه‌ مدت به فرد بیمار اجازه داده می‌شود که به مدت نود روز اقامت ایران را جهت انجام معالجات خود داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به معرفی این ویزا و شرایط دریافت آن بپردازیم.

مدارک موردنیاز برای ویزای درمان ایران

هر فرد برای به دست آوردن ویزای درمان ایران نیاز به مدارکی دارد که در زیر بیان می‌شود:

۱- گذرنامه‌ای با حداقل دو صفحه خالی که بیش از شش ماه اعتبار دارد.

۲- یک تصویر از چهره فرد

۳- یک عکس اسکن شده از اولین صفحه گذرنامه فرد متقاضی

۴- بیانیه رسمی پزشک یا بیمارستان که توضیح می‌دهد طول دوره درمان، مدت‌زمان جراحی و نقاهت این فرد چقدر است.(مدارک پزشکی)

۵- اطلاعات شخصی، محل اقامت و شماره تماس

اعتبار ویزای درمان ایران

ویزای درمان ایران اولین بار به مدت سی روز صادر می‌شود. بااین‌حال، می‌توانید دو بار دیگر که مدت‌زمان هرکدام سی روز است، آن را تمدید کنید. در صورت تمدید ویزای درمان، فرد متقاضی باید به ایستگاه پلیس برود و با ارائه اسناد کافی توضیح بدهد که چرا می‌خواهد مدت‌زمان بیشتری در ایران اقامت کرده و اقدام به تمدید ویزای خود کند. پس‌ازآن ویزای فرد در همان روز و به‌سرعت تمدید می‌شود.

دریافت ویزای درمان ایران

ویزای درمان ایران را از سفارت یا فرودگاه‌های بین‌المللی ایران می‌توان دریافت کرد. هنگامی‌که کد مجوز ویزا صادر شد، برای فرد متقاضی ارسال می‌شود تا بتواند با در دست داشتن مدارک خود به نزدیک‌ترین سفارت یا کنسولگری ایران مراجعه کند. پس از آن شخص می­تواند ویزای درمان خود را برای ایران دریافت کند یا ویزا هنگام ورود به فرودگاه صادر می‌شود.

درمان‌های محبوب در ایران

بر اساس گزارش‌ها، جراحی‌های زیر از محبوب‌ترین درمان‌ها برای خارجی‌هاست که توسط آن اقدام به دریافت ویزای درمان ایران می‌کنند:

۱- جراحی زیبایی بینی یا عمل بینی

۲- کاشت مو

۳- جراحی پستان

۴- کاشت دندان

۵- انواع مختلف جراحی چشم

۶- درمان باروری

۷- جراحی لیفت صورت و غیره

مناسبترین شهرهای گردشگری درمان ایران کدام‌اند؟

 • مشهدپس از سقوط صدام حسین و افزایش رفت‌وآمد زائران عراقی به مشهد، این شهر به اولین شهر گردشگری درمانی تبدیل شد؛ زیرا زئران عراقی در کنار زیارت متوجه شدند می‌توانند از خدمات درمانی و کلینیک‌های پیشرفته مشهد نیز استفاده کنند.
 • تهرانتهران یکی دیگر از شهرهای ایران است که با داشتن تعداد بی‌شماری مرکز درمانی و کلینیک‌های تخصصی و پیشرفته، گردشگران درمانی زیادی را از کشورهای حوزه خلیج فارس و اروپا جذب می‌کند.
 • شیرازبا مهاجرت بسیاری از شهروندان شیرازی به کشورهای حوزه خلیج فارس مثل عمان و امارات، رفت‌وآمد مردم این کشور نیز به شیراز افزایش یافت که برای اهداف درمانی به این شهر زیبا سفر می‌کنند.
 • اهوازعراقی‌ها بیشترین مسافران به اهواز برای اهداف درمانی هستند و دلیل اینکه این شهر به پیشتازان عرصه گردشگری سلامت پیوسته، این است که زبان و فرهنگ مشترک با کشور عراق و همچنین کشورهای عربی دارد. به همین جهت اکثر شهروندان عراقی و عربی برای درمان بیماری‌های خود این شهر را برمی‌گزینند.

استانداردهای ipd

آی پی دی مخفف International Patient Department به معنای بخش بیماران بین‌المللی است که در واقع نوعی مجوز برای بیمارستان‌ها و کلینیک‌هاست که بتوانند بیماران بین‌المللی را درمان کنند. استانداردهای آی پی دی شامل:

  • برآورد هزینه‌های تقریبی درمان و اعلام آن به مسافر قبل از سفر
  • انجام تمامی کارهای مربوط به پذیرش و مراحل درمان بیمار
  • هماهنگ کردن مسائل امور مالی، پزشک، اتاق عمل و غیره برای بیمار
  • هماهنگ کردن کارهای خارج از بیمارستان مثل ترجمه، رزرو هتل، استقبال از بیمار در فرودگاه و همچنین فعالیت‌های تفریحی برای بیمار

جمع‌بندی

ویزای درمان ایران نوعی اجازه ورود به اتباع خارجی است که سعی در انجام درمان‌های پزشکی یا زیبایی در بیمارستان‌ها و کلینیک‌های معتبر ایران دارند. هر فرد برای دریافت ویزای درمان ایران باید اثبات کند که توانایی پرداخت هزینه‌های پزشکی و همچنین محل اقامت خود را در طول مدت اقامت در ایران دارد. ویزای درمان برای ایران سی روز است که می‌تواند با دستور پزشک تمدید شود. اخذ ویزای درمان ایران، بسته به کشور فرد متقاضی ممکن است حدود دو تا هشت هفته کاری طول بکشد.

برای اطلاع از هزینه‌ی اخذ ویزای درمان ایران  با ما در تماس باشید!

۵/۵