آوسبیلدونگ آلمان

با توجه به رشد منفی جمعیت کشور آلمان دولت آلمان تصمیم به جذب نیروی کار مورد نیاز از سایر کشورها کرده است. آوسبیلدونگ یا کار آموزی یکی از روش های جذب نیرو توسط دولت آلمان میباشد که شما میتوانید بدون تحصیل در دانشگاه های آلمان و تنها با گذراندن یک دوره ی فنی تجربه ی کار را بدست آورید و وارد بازار کار در آلمان شوید. آوسبیلدونگ توسط اداره فدرال (Bundesagentur für Arbeit) حمایت و پشتیبانی میشود که به متقاضیان مشاوره و راهنمایی برای رشته مورد نظر میدهند اما کارکنان این اداره به زبان آلمانی صحبت میکنند.

مدت زمان دوره ی آوسبیلدونگ بسته به نوع رشته انتخابی بین ۳ تا ۴ سال متغیر است که به دلیل وجود کار عملی در این تایم حقوقی بین ۵۰۰ تا ۱۱۰۰ یورو دریافت میکنند. دوره های آوسبیلدونگ حدود ۶۰۰ رشته مختلف را پوشش میدهد که شما میتوانید در سایت Ausbildung.de لیستی جامع از حرفه های مختلف را مشاهده کنید و رشته مورد نظر خود را پیدا کنید .

آموزش حرفه ای دو گانه

آموزش حرفه ای دو گانه (Duale Berufsausbildung) به صورت عملی در شرکت ها ، موسسات ، کارخانجات و … انجام میشود و بیشترین طرفداران را دارد زیرا حداقل حقوق را به دانشجویان میپردازد و بیشترین جای خالی شغل را در بازار کار دارد. مدت زمان این آموزش  ۲/۵ تا ۳ سال میباشد.

آوسبیلدونگ آلمان

مدرک حرفه ای دوگانه

مدرک دو گانه حرفه ای (Ausbildungsorientiertes duales Studium) توسط دانشگاه ها یا آکادمی های حرفه ای تدریس میشود. دانشجویان پس از این دوره دارای مدرک معتبر و تجربه کاری میباشند. حقوق دوره کار آموزی در طول دوره آموزشی پرداخت میشود و مدت زمان دوره کارآموزی ۳ تا ۵ سال میباشد. باید توجه داشت که افرادی که در این دوره شرکت میکنند را نباید با آنهایی که در دانشگاه های آلمان تحصیل میکنند اشتباه گرفت دارندگان مدرک دانشگاهی حقوق های بالاتر و پست های بالاتر دریافت میکنند.

آوسبیلدونگ آلمان

آموزش فنی و حرفه ای در مدرسه 

آموزش فنی و حرفه ای در مدرسه (Schulische Ausbildung) مبتنی بر آموزش تئوری است و مدت زمان کار عملی کمتر می باشد. در این نوع آوسبیلدونگ به طور معمول حقوقی دریافت نمی شود به جز رشته پرستاری و این حقوق فقط برای دوره ی کارورزی پرداخت میشود. این آوسبیلدونگ ها توسط مدارس مختلف چه خصوصی و چه دولتی ارائه می شود و اگر شما بخواهید در مدارس خصوصی دوره بگذرانید باید هزینه آن را پرداخت کنید. در این دوره شما اجازه ۱۰ ساعت کار در هفته به طور مجزا دارید.

مدارک مورد نیاز
  • مدارک شناسایی
  • ترجمه مدارک تحصیلی
  • مدارک سابقه کاری
  • رزومه
  • بیمه سلامت
  • مدارک مهارت زبان
مهارت زبان

آشنایی با زبان آلمانی در این بخش بسیار مهم است زیرا به دلیل وجود کار عملی و ارتباط با افراد شما باید از سطح زبان قابل قبولی بهره مند باشید که بهتر است این حداقل مدرک B1 آلمانی باشد. تمام امتحانات آوسبیلدونگ به زبان آلمانی برگزار میشود.  

تحصیلات

برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ حداقل باید مدرک دیپلم را ارائه دهید. هر سطحی از تحصیلات هستید باید مدارک تحصیلی خود را به زبان آلمانی ترجمه کنید.
در این دوره هر چه تحصیلات و مدارک زبان شما بهتر باشد شانس پذیرفته شدن در این دوره بیشتر است.

۵/۵