اضافه بار چیست؟

اضافه بار و مواردی از این دست، از مسائل ریز سفر هستند، که شاید خیلی‌ها اصلا به آن توجه نکنند، اما ممکن است همین نکته ریز شما را به دردسر بیاندازد و قبل از پرواز برایتان استرس و اعصاب‌خوردی بیجا ایجاد کنید. حتما حتما به این موارد توجه داشته باشید و بلیط پرواز خود را حتما حتما کامل بررسی کنید و بخوانید.

هزینه اضافه بار و میزان بار مجاز ایرلاین‌ها در زمانی که بلیط هواپیما را خریداری می کنید در قسمت “baggage weight” توضیح داده شده است.

اگر در بلیط هواپیما اطلاعات مربوط هزینه اضافه بار و میزان بار مجاز را مشاهده نکردید میتوانید با آژانس مسافرتی‌تان تماس بگیرید و هزینه اضافه بار و میزان بار مجاز را چک نمایید

در سفرهای هوایی داخلی شما می توانید حداکثر ۲۵ کیلو بار در کلاس اکونومی به همراه ببرید.البته این میزان بار در کلاس های بالاتر  هواپیمایی های ایران ایر و ماهان به ۴۰ کیلو افزایش یافته است.

اکونومی : ۳۰ کیلوگرم

بار دستی داخل کابین : ۵ کیلوگرم

بیزینس کلاس : ۴۰ کیلوگرم

بار دستی داخل کابین : ۷ کیلوگرم

در اغلب پرواز های خارجی شما مجاز هستید ۳۰ کیلو بار همراه داشته باشید.

بعضی از ایرلاین ها این میزان بار را به ۴۰ کیلو افزایش داده اند.اما توجه کنید که بار خود را در ۲ چمدان تقسیم کنید.

بیشتر شرکت های هواپیمایی ایرانی، عربی و ترکی بار مجاز را ۳۰ کیلوگرم اعلام کرده اند،اما بار مجاز در برخی ایرلاین های اروپایی کمتر از این میزان است.

روی بلیط های کلاس اکونومی در این پرواز ها بار مجاز ۲۳ کیلوگرم درج شده است.

اگر باری بیشتر از این میزان همراه داشته باشید ناچار می شوید به ازای هر کیلوگرم آن هزینه اضافه بار پرداخت کنید.

مسافران علاوه بر باری که به قسمت بار تحویل می دهند،می توانند همراه خود یک چمدان کوچک نیز به کابین ببرند. ابعاد این چمدان،اندازه و حجم آن در هر ایرلاین متفاوت است.

باری که شما بطور رایگان و بی هزینه مجاز به حمل آن در کابین هستید شامل یک چمدان کوچک دستی است. بهتر است اشیا گرانبها،مدارک،لب تاپ و پول نقد را همراه خود به کابین ببرید.

به خاطر داشته باشید حداکثر وزن مجاز هر بسته نباید بیشتر از ۳۲ کیلوگرم و حداکثر جمع ابعاد آن ۱۵۸ سانتی متر باشد.

به طور میانگین نرخ اضافه بار برای هر کیلوگرم برابر با یک درصد قیمت بلیط در همان مسیر است و مبلغ دقیق آن برحسب قیمت بلیط،طول پرواز و کلاس پرواز شما محاسبه می شود.

۵/۵